Odhad nemovitosti

Přemýšlíte o prodeji nemovitosti a chcete znát přibližnou cenu za jakou můžete nemovitost prodat? Určit správně cenu nemovitosti je základem rychlého a úspěšného prodeje. Při prodeji nemovitosti s nízkou cenou přijdete o nemalé peníze, v případě vyšší ceny naopak nemovitost neprodáte.

Zjistěte si orientační cenu nemovitosti online

Odhadnout přesně nemovitost není lehké. Je zapotřebí znát velmi dobře realitní trh, orientaci v cenových mapách a faktory, které výrazně ovlivňují cenu nemovitosti. Faktorů, které ovlivňují cenu nemovitosti je celá řada. Za zmínku stojí, stáří a stav nemovitosti, lokalita a orientace nemovitosti, obytná plocha a další faktory uvedené níže.

Není odhad, jako odhad

Nejčastěji se odhady vypracovávají pro účely:

 • Bankovního odhadu nemovitosti k vyřízení hypotečního úvěru
 • Určení ceny, za jakou se nemovitost v exekuci prodá v dražbě
 • Dědického řízení
 • Majetkoprávního vypořádaní
 • Rozvodového řízení
 • Restitučního řízení

Odhad nemovitosti zdarma

Chcete-li rychle prodat nemovitost bez realitky a potřebujete znát orientační cenu, za jakou jsme schopni nemovitost vykoupit,
vyplňte krátký formulář.
Naši specialisté vám vypracují nabídku zdarma.
MÁM ZÁJEM »

Na co si dát pozor při určení ceny nemovitosti

Dost lidí často porovnává nemovitost podle ostatních nemovitostí, které se prodávají v dané lokalitě a jsou uveřejněné na různých realitních portálech. Tato metoda porovnání a určení ceny nemovitosti je velmi nepřesná. Z pouhých obrázků a krátkého popisu nemovitosti nemůžete určit přesnou cenu nemovitosti.

Přesnou cenu nelze určit ani přes cenové mapy. Cenové mapy sice zobrazí hodnotu nemovitosti v dané lokalitě, ale v ceně nezohlední skutečný stav nemovitosti a jiné faktory, které jsou velmi důležité pro posouzení ceny nemovitosti.

Někteří prodávající určují také hodnotu nemovitosti podle toho, za jakou cenu nemovitost pořídili + kolik do nemovitosti investovali, například v rámci rekonstrukce. Bohužel i tento výpočet není reálný skutečné reálné ceně.

Odhad nemovitosti pro bankovní účely

Pokud se rozhodujete koupit nemovitost pomocí bankovní hypotéky nebo také refinancovat stávají hypotéku, budete potřebovat odhad pro banku. Jde v podstatě o tržní odhad přizpůsobený potřebám banky. Odhady dělají odhadci, kteří pro banku dlouhodobě spolupracují. Ceny nemovitostí u těchto odhadů jsou zpravidla nižší než u klasického tržního odhadu. Je to z především z důvodu likvidity nemovitosti v případě, kdy přestanete splácet hypoteční úvěr.

Tržní odhad nemovitosti

Tržní cena nemovitosti je cena, za kterou jsou kupující schopni nemovitost koupit. Určená cena je důležitá pro klienty, kteří chtějí prodat svou nemovitost a nejsou si jistí, za jakou cenu můžou nemovitost nabídnout k prodeji.

Odhad nemovitosti pro dědické řízení

Nejčastěji se odhady vyhotovují pro banku a také pro dědické řízení. Stanovit tržní cenu nemovitosti může požadovat notář, který je pověřen vyřízením dědického řízení.

Znalecký posudek pro soudní řízení

Znalecký posudek může vyhotovit pouze soudní znalec. Posudky se zpracovávají pro soudní řízení, kdy je potřeba stanovit cenu obvyklou. Z této ceny pak vychází soud při svém rozhodování. Znalecké posudky se určují na základě koeficientů a závazných indexů, které upravuje Ministerstvo financí v návaznosti na data získaná z Českého statistického úřadu.

Upozornění: Znalecký posudek je často odlišný od skutečné tržní ceny nemovitosti, a to z důvodu, kdy se u znaleckého posudku vychází z tabulek. Faktory jako žádaná lokalita, skutečný stav nemovitosti a jiné faktory ovlivňující hodnotu nemovitosti nejsou u znaleckého posudky příliš zohledněny.

Jaké faktory ovlivní cenu nemovitosti

 • Skutečný stav nemovitosti, opotřebení a její stáří
 • Lokalita, ve které se nemovitost nachází
 • Zastavěná a užitná plocha nemovitosti
 • Zda má nemovitost terasu, balkon, zahradu, garáž, sklep atd.
 • Měsíční náklady na provoz nemovitosti
 • Právní vady na nemovitosti – věcné břemeno, exekuce, dražba, zástava atd.
 • Územní plán
 • Prodejnost nemovitostí v dané lokalitě
 • Atraktivita bydlení: počet obyvatel, dojezd za prací, vzdálenost do větších měst, lékař, školka, škola atd.
 • V neposlední řadě i sousedské vztahy
 • A jiné faktory

Bez realitky a provize!

Přemýšlíte o prodeji nemovitosti?

Nechcete platit provizi realitní kanceláři?

Prodat byt či dům můžete i bez realitky a starostí s prodejem!
MÁM ZÁJEM »

Expresní výkup nemovitostí

Bez čekání a starostí s prodejem!

Peníze za nemovitost získáte během několika dnů

Vyplatíme vám maximální možnou částku.

Vykupujeme i zadlužené nemovitosti s hypotékou, exekucí či dražbou.

Po prodeji můžete v nemovitosti bydlet nadále v nájmu!
MÁM ZÁJEM »