Pozastavení mobiliárních exekucí
Dlužníci si budou moci na chvíli oddechnout, exekutoři je zřejmě v jejich bydlišti nenavštíví. Do 30. června nebudou exekutoři provádět mobiliární exekuci, tedy výkon rozhodnutí prodejem movitých věcí.
Výjimkou jsou případy, kdy jsou pohledávky vymáhány pro neplacení výživného nebo za škody způsobené ublížením na zdraví či úmyslnými trestními činy.
Změny u exekucí nemovitostí
Tak jako v předešlém případě, dočasná ochranná lhůta do 30.6.2020 se vztahuje i na exekuce prodejem nemovitosti. Podmínkou je trvalý pobyt dlužníka v dané nemovitosti.
K výrazné a trvalé změně došlo u exekuce prodejem nemovitosti, kde má dlužník trvalý pobyt. Aby mohla být exekuce nebo dražba na nemovitost nařízena, musí být jistina pohledávky vyšší než 100 000 Kč, a to bez příslušenství. Do jistiny se nezapočítávají úroky a úroky z prodlení, včetně všech nákladů spojených s vymáháním pohledávky. Jde o výrazné navýšení oproti dřívějšku, kdy tato částka dosahovala jen 30 000 Kč.
Ochrana nemovitostí před exekucí neplatí u vymáhání pohledávek na výživném, náhrady újmy způsobené ublížením na zdraví či trestným činem. Dlužník v tomto případě může přijít o střechu nad hlavou i u pohledávek nižších než 100 000 Kč.
Z bankovního účtu se vybere více
Z bankovního účtu budou strhávat exekutoři až do konce roku 2020 méně. Exekutoři musí nechat na účtu dlužníka minimálně čtyřnásobek životního minima. To je dvakrát více než před pandemií koronaviru.
Zákon přináší i další změny
Mezi další změny patří omezení výše smluvního úroku z prodlení, pomoc dlužníkům v insolvenci, pozastavení podávání dlužnických i věřitelských insolvenčních návrhů, nedotknutelnost daňových bonusů na děti. U oddlužení schválených do 1. 6. 2019 se nově ruší podmínka úhrady alespoň 30 procent dluhu.